www.zim3.fora.pl www.zim3.fora.pl
Zarzadzanie
www.zim3.fora.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

pytanka na Teodozje;-)

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.zim3.fora.pl Strona Główna -> ZARZĄDZANIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hankak
Student



Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 0:25, 08 Kwi 2008    Temat postu: pytanka na Teodozje;-)

Płynność finansowa przedsiębiorstwa jest to zdolność przedsiębiorstwa do upłynniana majątku w tempie pozwalającym na terminowe regulowanie zobowiązań bieżących i przyszłych.

Płynność majątku przedsiębiorstwa- to upłynnianie majątku trwałego i obrotowego . Upłynnianie majątku trwałego znajduje wyraz w amortyzacji natomiast majątku obrotowego w kosztach zużycia surowców i materiałów.

Wypłacalność przedsiębiorstwa- to posiadanie przez przedsiębiorstwo środków pieniężnych na rachunku rozliczeniowym w wys. pozwalające na zapłacenie zobowiązań przypadających na kolejne dni płatności miesiąca.

Majątek trwały przedsiębiorstwa składa się z posiadanych trwałych środków produkcji długotrwałego użytkowania.

Do WNiP zaliczamy: koszty organizacji poniesione przy założeniu lub późniejszym rozszerzeniu działalności spółki akcyjnej, wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych, prawo wieczystego użytkowania gruntów, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo autorskie, prawa do projektów, wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów zdobniczych, licencji, programy komputerowe o okresie użytkowania większym niż jeden rok, zaliczki na poczet WNiP.

Majątek obrotowy- ważną cechą MO jest zmiana jego składników w czasie w pieniądze. Czas użytkowania wynosi do 1-go roku.

Kapitał przedsiębiorstwa jest źródłem finansowania majątku. Źródła te wykazane są po stronie pasywów w bilansie. Kapitał może pochodzić od właścicieli (własny) lub wierzycieli (obcy).

Źródła kapitałów lub funduszy własnych- pochodzą z zewnątrz, wniesione są przez udziałowców (kapitał zakładowy akcyjny) lub pochodzące ze źródeł wewnętrznych (zysk zatrzymany i amortyzacja).

Źródła kapitału obcego występują w formie obligacji, kredytów dtm bankowych i kupieckich.

Kapitały lub fundusze własne przedsiębiorstwa wyrażają nadwyżkę aktualnej wielkości majątku ponad jego zadłużenie. Kapitał własny to ta część majątku, która należy do właścicieli kapitału zainwestowanego w przedsiębiorstwo. W spółkach kapitałowych wartość majątku odzwierciedlana jest przez kapitał własny. Istnienie i działalność przedsiębiorstwa opiera się na: SPÓŁKA ZOO-> kap. udziałowy (statusowy), kap. zapasowy, SPÓŁKA AKCYJNA-> kap. akcyjny, kap. zapasowy, SPÓŁDZIELNIA-> fundusz udziałowy, fundusz zasobowy, PRZEDSIEBIORSTWO PAŃSTWOWE-> fundusz założycielski, fundusz przedsiębiorstwa.

Kapitały obce- ulokowane są w majątku przedsiębiorstwa, wyrażają zadłużenie przeds. w banku i u innych podmiotów gosp. z tytułu kredytu i pożyczek. Rodzaje: zobowiązania dtm (kredyt bankowy, emisja obligacji, leasing, fortfaiting, frenchdising), zobowiązania ktm (kredyt kupiecki, kredyt bankowy, kredyt wekslowy, odbiorcy, emisja papierów komercyjnych, factoring, zobowiązania stałe).
Złota zasada finansowania- polega na tym, że ktm majątek powinien być finansowany z ktm źródeł finansowania. Oznacza to, że majątek obrotowy upłynniony w ciągu 1- go roku powinien być finansowany z ktm kredytów, majątek trwały powinien być finansowany z kapitału własnego.

Złota zasada bilansowa- jest modyfikacją złotej zasady finansowania. Polega na tym, że majątek trwały może być finansowany nie tylko kapitałem własnym, ale także w części z dtm kapitału obcego.

Amortyzacja- jest to pieniężne wyrażone zmniejszanie się wartości MT. Roczna kwota amortyzacji oznacza roczny ubytek majątku trwałego w skutek technicznego zużywania się (fizyczne uiszczenie) i zużycia ekonomicznego (przestarzałość techniczna). Koszt A zwraca się w przychodach ze sprzedaży i nie stanowi wydatku pieniężnego. Metody A: liniowa, degresywna.

Leasing- jest to przekazywanie (oddawanie) przez jedną stronę (wynajmującego, wydzierającego, leasingodawcę) drugiej stronie (najemcy, dzierżawcy, leasingobiorcy) rzeczy do korzystania za ustaloną w umowie opłatą na uzgodnionych warunkach. Rodzaje: operacyjny, finansowy.

Obligacja- jest to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent zobowiązuje się do określonej kwoty (określonego świadczenia) w przyszłości wobec nabywcy (obligatariusz). Rodzaje O: z prawem do udziału w zysku emitentów, z prawem pierwszeństwa do subskrybowania akcji nowej emisji, zamienne na akcje, przychodowe.

Fortfaiting- jest to dtm obce źródło finansowania należności dtm.

Weksel- jako papier wart. jest dokumentem stwierdzającym wierzytelność pieniężną o treści i skutkach określonych w prawie wekslowym. Rodzaje weksli: trasowany (trata, ciągniony)- jest ściśle sformalizowanym rodzajem przekazu pieniężnego, który dla swej ważności musi zawierać dane takie, jak: nazwę weksla w dokumencie, bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, nazwisko osoby fiz. lub prawnej; własny (sola, suchy lub prosty)- tym się różni od weksla trasowanego, że wystawca weksla jest głównym dłużnikiem.

Przedsiębiorstwo wg kodeksu handlowego jest zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gosp. i obejmuje: firmę, znaki towarowe i inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo, księgi handlowe, nieruchomości i ruchomości, należące do przedsiębiorstwa w tym produkty i materiały, patenty, zobowiązania oraz prawa majątkowe najmu i dzierżawy lokalu, zajmowanych przez przeds.

Przepływy pien. występujące w działalności handlowej to: rzeczowo- finansowe (np. przepływy rzeczowe towarów, w skład za którymi idzie zapłata ceny za towary), przepływ o charakterze odpłatnym (zaciągnięte kredyty bankowe) i o charakterze nieodpłatnym (podatki).

Wspólnicy występujący w spółce komandytowej: komandytariusz, który jest biernym wspólnikiem, komplementariusz, który jest aktywnym członkiem spółki, do którego należy kierowanie spółką.
Cele zarządzania finansami przedsiębiorstw: maksymalizacja zysków, wzrost wartości rynkowej, maksymalizacja udziałów w rynku, maksymalizacja zatrudnienia, maksymalizacja korzyści właścicieli.

Zalety kredytu odbiorcy- dla dostawcy: zagwarantowanie sprzedaży, finansowanie procesów produkcji, poprawa płynności finansowych, dla odbiorcy: gwarancja dostosowania do preferencji.

Cechy charakterystyczne ktm papierów dłużnych: wysoki nominał jednostkowy, termin zapadalności zakupu od 7- 364 dni, koszt pozyskania kapitału przeciętnie 2% punktu niżej niż kredyt bankowy, papiery emitowane w transzach w ramach programu emisji, poprzez rolowanie transz istnieje możliwość uzyskania kapitału dtm i finansowania inwestycji.

Podmioty, które mogą emitować obligacje: przedsiębiorcy- spółki kapitałowe i komandytowo- akcyjne, JST- związki komunalne, Skarb Państwa- obligacje skarbowe, banki- o. bankowe, inne- pożytku publicznego.

Efekt dźwigni finansowej- polega na wykorzystaniu kapitału obcego celem zwiększenia rentowności kapitału własnego. Jest to możliwe po spełnieniu warunków wyższej rentowności na poziomie operacyjnym od kosztów pozyskania kapitału obcego (pozytywny dodatni efekt dźwigni finansowej).

Fazy finansowania przeds.: pozyskiwanie kapitału, zastosowanie kapitału, odzyskanie kapitału, odpływ kapitału.

Rodzaje factoringu: pełny (właściwy)- bez regresu, polega na tym, iż faktor ponosi pełną odp. za ryzyko niewypłacalności dłużnika, niepełny (niewłaściwy)- z regresem, za niewypłacalność dłużnika odp. ponosi faktorant (dostawca), mieszany-m do pewnej kwoty odpowiada dostawca, a do pozostałej faktor.

Finanse przedsiębiorstwa- przedmiotem FP jest pozyskiwanie potrzebnego do funkcjonowania przeds. kapitału oraz jego efektywne lokowanie w majątku.

Funkcje weksla: kredytowa- wyraża się w tym, że daje możliwość dokonywania transakcji między podmiotami gosp. czyli bez potrzeby zapłaty gotówką, gwarancyjna- wyraża się tym, że może on stanowić zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Weksle uważany jest za środek gwarancyjny, bo w przypadku nieuregulowania płatności w terminie przez wystawcę weksla lub trasata wierzyciel może odzyskać należność e drodze procesu sądowego, płatnicza- wyraża się w tym, że zamiast zapłaty zobowiązania gotówką dłużnik może pokryć dług wekslem, obiegowa- polega na możliwości nieograniczonego przenoszenia praw wekslowych w drodze indosu na inną osobę (indosariusza).

Istota kredytu dyskontowego- polega na tym, że posiadacz weksla sprzedając go bankowi uzyskuje od banku kredyt w postaci sumy pien. wypłaconej od razu, w momencie zawarcia umowy, tzn. przed terminem płatności. Weksle składane do dyskonta powinny spełniać wymagania formalne, określone w prawie wekslowym.



Papiery komercyjne- wystawiane są na okaziciela i świadczą o udzielaniu pożyczki dla emitującego papier w określonej wysokości na dany czas. Są oferowane przez emitenta na rynku kapitałowym wg cen nominalnych pomniejszonych o dyskonto. Emitent zobowiązuje się do wykupu tych papierów w okresie nie przekraczającym roku.

Factoring jest formą ktm finansowania przedsiębiorstwa polegającą na sprzedaży należności faktorowi będącemu pośrednikiem w rozliczeniach z tyt. sprzedaży towarów i usług między sprzedawcą a odbiorcą. Funkcję faktora może pełnić bank lub inna wyspecjalizowana instytucja.

Decyzje podejmowane w przeds.: finansowa (jak finansować działalność, jak kształtować strukturę kapitału obcego do własnego), majątkowe (w co zainwestować posiadany kapitał, jak kształtować strukturę majątku).

Tarcza (osłona podatkowa)- efekt zmniejszenia obciążeń podatkowych jednostki w wyniku poniesionych pewnych kosztów uznawanych w przepisach podatkowych za koszt uzyskania przychodu.

Pożyczka a kredyt- różnice. W języku potocznym terminy kredyt i pożyczka często stosujemy zamiennie. W obu przypadkach chodzi bowiem o zaciąganie długu. Jednak w rzeczywistości są to różne umowy, niosące ze sobą odmienne konsekwencje prawne i ekonomiczne. Pożyczek udzielać może praktycznie każdy, zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja. Obowiązuje tylko jeden wymóg: musi być właścicielem pożyczanych pieniędzy. Dlatego kwestie pożyczek regulowane są przez kodeks cywilny. Odmiennie jest z kredytami. Prawo ich udzielania mają wyłącznie banki, a środki na ten cel nie są ich własnością, lecz pochodzą z depozytów powierzonych im przez klientów. Dlatego umowy kredytowe są regulowane przez prawo bankowe. W obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu. Umowa kredytu zawsze określa termin jego zwrotu. Przy umowie pożyczki nie ma takiego wymogu. Bank udziela kredytu na ściśle określony we wniosku kredytowym cel. Kredyt zwykle ma także cenę. Za jego udzielenie bank pobiera z reguły wynagrodzenie w formie prowizji i oprocentowania od przekazanego kredytobiorcy kapitału. Pożyczki natomiast mogą być nieodpłatne.

Struktura majątku trwałego: WniP(…), rzeczowy majątek trwały (grunty własne, budynki i budowle, maszyny, środki transportu, zaliczki na inwestycje), finansowy majątek trwały (udziały i akcje, papiery wartościowe, udzielone pożyczki dtm, należności dtm), należności dtm (należności od podmiotów i od osób fiz, których okres spłaty jest niż rok).

Struktura majątku obrotowego: zapasy rzeczowych składników majątku (zapasy materiałów, opakowań, półprodukty w toku, produkty gotowe, towary, zaliczki na poczet dostaw), należności i roszczenia (należności z tyt. dostaw i usług od odbiorców za sprzedane im rzeczowe składniki majątku i świadczone usługi, należności z tyt. Podatków, dotacji i ubezpieczeń społecznych), ktm papiery wartościowe (pap. wart. których termin wykupu nie przekracza 1- go roku, dtm pap. wart. pod warunkiem, że zakupiono je z przeznaczeniem do obrotu, udziały lub akcje własne do zdobycia oraz przejściowo posiadane udziały lub akcje we własnej jednostce nabyte w drodze egzekucji udziałowca w celu umorzenia lub w związku z łączeniem się spółek), środki pieniężne (pieniądze oraz jednostki pieniężne krajowe i zagraniczne tak w gotówce, jak i na rachunku bankowym lub w formie lokaty pieniężnej, czeki i weksle obce, jeżeli są płatne w ciągu 3 miesięcy od daty ich wystawienia oraz metale szlachetne, jeżeli nie są zaliczane do majątku obrotowego.
Odpowiedzialność finansowa wspólników w spółce jawnej: za zobowiązania przedsiębiorstwa ponosi każdy wspólnik swoim mieniem, a nie tylko wniesionym do spółki wkładem kapitału. Spółka komandytowa: finansową odp. ponosi bez ograniczeń przynajmniej jeden ze wspólników (komplementariusz), a w sposób ograniczony do sumy komandytowej, stanowiącej granicę tej odpowiedzialności, przynajmniej jeden ze wspólników- komandytariusz. Spółka Zoo i akcyjna: jako osoba prawna jest właścicielem kapitału i całym tym kapitałem ponosi odp. za zobowiązania. Spółka komandytowo- akcyjna: za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz).

Opisz jedną ze spółek kapitałowych: Spółka akcyjna- Kapitał akcyjny podzielony jest na akcje o równej wartości. Spółki akcyjne zamiast podania pełnej nazwy mogą używać skrótu S.A. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy otrzymują akcje; nabywa osobowość prawną w chwili wpisania do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy; akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski (np.: w postaci dywidendy); minimalny kapitał akcyjny wynosi 500 000 zł, a wartość nominalna akcji to minimum 1 grosz; zysk dzielony proporcjonalnie do wysokości posiadanych udziałów; organy spółki: zarząd (powołany maks. na 5 lat, reprezentuje spółkę na zewnątrz i prowadzi jej sprawy; członkowie zarządu mogą być powoływani na kolejne kadencje), rada nadzorcza (min. 3 członków, w sp. publicznych min. 5, powoływanych i odwoływanych przez zgromadzenie akcjonariuszy, wykonuje stały nadzór), walne zgromadzenie; rozwiązanie spółki może nastąpić: z przyczyn przewidzianych w statucie, w wyniku uchwały walnego zgromadzenia, upadłość (bankructwo), inne przyczyny wymienione w kodeksie spółek handlowych; rozwiązanie następuje w drodze postępowania likwidacyjnego; likwidatorami są ostatni członkowie zarządu, likwidatorów może ustanowić sąd; w przypadku upadłości jest prowadzone postępowanie upadłościowe i dopiero po jego ukończeniu następuje rozwiązanie spółki. Spółka zoo- Najważniejsze cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: umowa spółki w formie aktu notarialnego; wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, a ich "ograniczoną" odpowiedzialność można co najwyżej odnieść do ryzyka ekonomicznego związanego z inwestycją w spółkę; spółka posiada osobowość prawną; każdy wspólnik ma prawo kontroli, tj. wglądu do ksiąg i dokumentów spółki, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku ustanowienia w spółce Rady Nadzorczej, albo Komisji Rewizyjnej prawo do indywidualnej kontroli przez wspólnika może być wyłączone; wpis do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego); kapitał zakładowy to minimum 50.000 zł; wkłady na pokrycie kapitału zakładowego mogą być wniesione w formie gotówki lub aportów, minimalna wartość udziału to 50 zł; do zarejestrowania spółki konieczna jest całkowita wpłata kapitału zakładowego; organy spółki: Zgromadzenie wspólników – najwyższa władza spółki, podejmuje uchwały większością zwykłą lub (w ważnych dla spółki sprawach – kwalifikowaną) w głosowaniu jawnym, lub niekiedy tajnym; Zarząd – powoływany przez Zgromadzenie Wspólników, lub przez Radę Nadzorczą jeżeli została ustanowiona, minimalny skład to 1 osoba; Rada Nadzorcza lub Komisja Rewizyjna (nie są one konieczne, mogą być też obydwa te organy) – sprawujące nadzór nad działalnością Zarządu; wyłączenie wspólnika wymaga decyzji sądu; rozwiązanie spółki (z przyczyn zawartych w umowie, uchwałą wspólników lub z innych przyczyn wymienionych w kodeksie spółek handlowych; może to być m.in. upadłość lub likwidacja, następuje dopiero w chwili wykreślenia z rejestru; rozwiązania po przeprowadzeniu likwidacji nie przeprowadza się, jeśli ogłoszono upadłość.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
di4blos
Student



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 11:24, 08 Kwi 2008    Temat postu:

Very Happy dzieki

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
kate2509
Student



Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 21:55, 08 Kwi 2008    Temat postu:

Exclamation Haniu, że Ci sie chciało tyle tego przepisywać...!!!
Dzięki wielkie Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum www.zim3.fora.pl Strona Główna -> ZARZĄDZANIE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin